Bullet journal Proč jsem začala a pak zase přestala - a jak zase začnu

Jelikož poslední dobou vzhledem k práci moc nestíhám, tak jsem se rozhodla napsat alespoň článek, a to o bullet journalu, o kterém se v Čechách zatím moc nepíše a ani se tu moc nepoužívá. Je to škoda, protože pro spoustu lidí by byl usnadněním každodeního, měsíčního, ročního i celoživotního plánování.

img_20160909_090115

V první řadě bych měla zmínit co to vlastně je. Velmi jednoduše je to diář bez hranic a takový rychlokurz vám dají moje nástěnky na pinterestu.

 

 

Rady & jak začít

Začínáte s prázdným sešitem, nejlépe tečkovaným, čtverečkovaným, nebo čistým. Zde nastává první problém. Čtverečky jsou moc výrazné, prázdný sešit se špatně organizuje od ruky a ten tečkovaný se tu blbě shání, nebo je šíleně drahý. To je jedna nevýhoda ze dvou, o té druhé budu psát později. Dál se vám budou hodit barvičky, ale já to hravě zvládám se dvěma, postačí i jedna. Nejvíc si cením gumovacích pilotů, ale pozor na zimu a chlad. Text pak může sám od sebe zmizet, nebo se objevit ten vygumovaný.

 1. V první řadě bych doporučila napsat si jakýsi klíč. To čím se budete řídit při tvorbě diáře. Jakou ikonu má událost, úkol, splněný úkol, přesunutý úkol nebo poznámka? To všechno si sem rozepíšete.
 2. Na další stranu by se hodil index. Já zjistila, že ho nakonec nepoužívám, jedu systém záložek, šítků, lepítek, víc mě to baví a je to rychlejší než hledat načíslovanou stranu. Ale pokud chcete, můžete si postupně stránky číslovat a zapisovat do indexu- obsahu. Nic se nedělá najednou. Takže když dostanete bullet journal, rozhodně to neznamená, že si ho hned celý rozdělíte a očíslujete po týdnech. Ale k tomu se také dostanu.
  img_20160909_090048
 3. Potom doporučuji rozepsat si rok. kdy máte všech 12 měsíců na jedné straně. Zde si vyznačit barevně státní svátky, nebo třeba úplňky atd.
 4. Co nesmím opomenout, je roční přehled po měsících. Zní vám to složitě? Je to super věc, při bullet journalingu totiž píšete dopředu jen dny, o kterých víte, že se bude něco dít. A najednou zjistíte, že je za půl roku svatba, ale nebudete si vypisovat půl roku dní dopředu, to je právě to, co je na bullet journalu super.
  Roční přehled po měsících si dělám tak, že stranu rozdělím na 3 sloupce, každý sloupec znamená jeden měsíc a na kraj strany napíšu dny 1-31. Pokud je měsíc kratší, tak ty dny prostě nevyplňuji. Je to velmi rychlý přehled dlouhodobějších událostí. Takové stránky pak budete mít na celý rok 4. Nebo jen na půl rok, to už je na vás.
 5. A jsme u našeho prvního měsíce v bullet journalu. Já osobně jsem si zvykla psát si Návyky/bolesti. To je tabulka, kde si napíšu, co bych chtěla každý den dělat a pak si křížkuju, jestli jsem to splnila nebo ne. Například – Den bez cukru, bez utrácení, vypila jsem 2l vody, spala jsem 7+ hodin, atd.
  Druhá polovina tabulky zobrazuje Bolesti. Například, kdy mě bolela hlava, žaludek, záda,…
  Výhodou bolestí a zvyků je, že třeba vidím, že jsem třeba dva dny před bolením hlavy moc nevypila 😉
  img_20160909_090054
 6. Někdo si plánuje týdenní menu. Podobně jako jste si udělaly sloupečky na měsíce, tak si je udělejte na jídlo. První sloupec snídaně, druhý sloupec oběd a třetí večeře. A co řádek, to den.
 7. Občas se hodí podrobnější měsíční plán, kdy máte celý měsíc na jednu stranu.
  img_20160909_090126
 8. A konečně jsme u jednotlivých dní. Pokud se nic neděje, den nepíšu. Je neuvěřitelně mnoho možností jak si dny psát. Den na stranu, týden na dvojstranu, den na dvojstranu, záleží co všechno od svého diáře potřebujete. Je neuvěřitelně variabilní! Jedete systém týden na dvojstranu a najednou má přijít den, který bude náročnější? Nevadí, rozepište si ho na celou stranu, Chcete si ke každému dni napsat pár řádků vzpomínek, nebo si nakresit co se stalo? Udělejte si místo – v tom je bullet journal tak super!
 9. Na konci měsíce si dělám vzpomínky na předešlý měsíc. Prostě se vyblbnu, ale zakreslím/zapíšu vše, co bylo důležité.
  img_20160909_090117

Malé shrnutí

O bullet journalu by se dalo psát hodiny, možností je neskutečně mnoho, zvlášť zajímavé jsou časové plány, různé challenge, životní cíle, pravidelné platby, příjmy a výdaje, dárky, poznámky (na ty mám stránku a tam si lepím post-it lístečky), přání, co číst, co koupit, rozepsat seriály, aby jste už nikdy nezapomněli, kde jste skončili. Všechno co vám v normálním diáři chybí si tady můžete napsat. Až je mi líto, že jsem to neznala už na střední.

Když jsem začala s BuJo, byla jsem nadšená. První krok zabral sice půl večera, ale protože jsem si chtěla vypsat ohromné kvantum věcí, bullet journal se dá začít i za pět minut, ne-li rychleji. Teď se dostávám ke druhému bodu – proč jsem přestala.

Bujo je krásná věc, ale já z něj byla tak nadšená, že jsem se unáhlila a teď mi nesedí systém. V půlce měsíce mám 100 životních cílů, protože jsem si to nerozmyslela dobře. Komu to nevadí, frčí dál. Já to vyřeším jinak.

Spoustu lidí co má bullet journal nakonec začne používat sešity dva. Jeden jako plánovač a druhý na vše ostatní. A tak to mám v plánu teď já. Navíc až mi dojde sešit na plánovač, nemusím všechno ostatní přepisovat znova.

Bullet journal vám zkrátka dá tak neomezené možnosti, že jste tím samotní paradoxně dost omezení, chce to už od začátku trochu víc organizace, protože nenaštve nic víc, než vypsání nádherného diáře a potom zjištění, že máte strany tam, kde je nechcete a už se to jen velmi těžko mění.

Druhou možností jsou samozřejmě kroužky, ty vyřeší každý plánovací problém, no ne? Dnešním dnem začínám nový bullet journal, bez keců, ze dvou sešitů a můj seriál tak může pokračovat.

img_20160909_090153 img_20160909_090059 img_20160909_090106

2 Replies to “Bullet journal Proč jsem začala a pak zase přestala - a jak zase začnu

 1. Ještě je dobrá taktika rozdělit si sešit na půlku přesně (u některých to vidíš přesně na první pohled) a do jedné cpát denní, týdenní, měsíční zápisky a do druhé půlky si psát ty kolekce cílů a podobně. 🙂

  1. To máš rozhodně pravdu, ale zjistila jsem, že když popíšeš tu plánovací polovinu sešitu, tak tu druhou musíš zase někam znovu přepsat 🙂

Napsat komentář