Midori cestovatelův sešit

Je na čase představit si další způsob psaní/plánování/deníčkování: Midori – travelers notebook. Postupně představím originál, návod jak si jej vyrobit, kde jej koupit, typy a tipy. Jak ho budete využívat je absolutně na vás. Jeho variabilita je totiž nekonečná.

 

Prameny Midori

Zní vám název tak nějak asijsky? Tak jste na správném kontinentu, midori pochází z Japonska, kde se začal vyrábět kolem roku 1950. Má kožené desky a uvnitř několik gumiček na vložení sešitů, papírů a kapes. Neoriginální nebo Diy midori jsou většinou z koženky, nebo jiného měkkého materiálu. Ten můj je z čalounické koženky, ale jednou si toho koženého krasavce určitě pořídim.

img_2731-01

Proč je tak skvělý?

Pokud máte vhodnou velikost sešitu, tak si jej jen založíte do midori desek. Kdykoliv vám dojdou stránky, vezmete několik papírů, přehnete a vložíte je na potřebné místo. Super je, že nemusíte nic vázat. Jen oříznete, přehnete a vložíte za gumičku. Kdo by chtěl běžné stránky, tak jsem tentokrát nic nepřipravovala, protože je najdete na Printable Paper. Je to sice v angličtině, ale taky s hromadou obrázků. Ty diářové představím v příštím článku.

Potřebujete Midori jako malý skicář? Není problém, vložte si tam archy tvrdšího papíru. Do jednoho midori jsem si vyrobila kapsy a měla v nich poschovávaná nalezená peříčka (teď už jich mám moc, tak jsou v sešítku).

img_2764-01

V Čechách?

Fakt, že je Midori z Japonska, vám v jeho koupi nezabrání. V Čechách ho nabízí gentleman store a rozhodně nešetřili s bohatou nabídkou náplní a doplňků. Nádherné zpracování, které stojí za zmínku, jsem objevila také u R.A.finery. Kdo chce šetřit, pohledá jeho čínské netakkrásné kamarády na aliexpressu a nebo ebay. Já osobně mám ale jeho DIY variantu, která není vůbec náročná na výrobu a mě vyhovuje nejvíce, k té se dostanu ale až v následujícím díle, a nebo můžete mrknout na Midori DIY nástěnku.

 

Typy

Midori se prodává nejčastěji ve dvou velikostech – passport – velikost pasu – trochu menší než a6, a běžná – užší A5 – 21×11 cm. Sem tam se objeví atypická velikost. V případě výroby doma doporučuji držet se našich zaběhnutých velikostí a to je a5 nebo a6, jinak se zblázníte z toho neustálého řezání papíru, každopádně budete muset oželet originální náplně.

img_2766-01

A tipy

S midori sešitem se dá dost blbnout. Založit do něj můžete absolutně cokoliv, co se dá přehnout a těch sešítků můžete mít za sebou třeba pět. Vůbec od věci není sehnat si kapsu na psací potřeby nebo si vyrobit papírové kapsy na letenky, účtenky a vstupenky.

img_2733-01

Midori a Bullet Journal

To je jeden z druhých nejčastějších případů využití midori. Tím prvním je samozřejmě deník. Není nic jednoduššího, než si natisknout hromadu tečkovaných stránek, nařezat a vložit 🙂

img_2740-01

A napříště?

Návod jak si midori vyrobit doma 🙂

4 Replies to “Midori cestovatelův sešit

  1. Super clanek, diky za nej

  2. Pěkný článek 🙂 také jsem si vyráběl cestovatelský zapisník tohoto typu. Mé poznatky a doporučení: dle mě se skutečně vyplatí upravit bloky či papíry na originální rozměr. Lépe se strčí do kapsy i brašny. Dále bych příště použil silnější kůži.

    Zde je pár fotek mého díla: http://swifter.cz/blog/20-cestovatelsky-zapisnik-ve-stylu-midori

    Snad link nebude vadit. Kdyžtak ho smažte 🙂

  3. Super článek! Už se těším na další!

    1. Brzy bude 🙂 Jen musím celou tu výrobu nafotit a to po práci moc nestíhám 🙂

Napsat komentář