Co je printable a jak tisknout

Printable je anglický výraz pro dokument, který si můžete stáhnout a vytisknout na své tiskárně nebo odnést do copy centra. Doslovný překlad je tisknutelný nebo tiskovina, to ale v češtině neoznačuje povahu věci a tak se používá anglický výraz. Nehledě na to, že tiskovina je výraz pro něco jiného. Já osobně ani neupřednostňuji anglickou [printejbl] ani českou výslovnost.

Většinou si stáhnete soubor ve formátu pdf. Nejčastěji se dají sehnat náplně do diářů, různí pomocníčci a to-do listy, plakáty, samolepky, záložky a nebo kartičky na recepty.

Autorská práva

Na printables jako každý jiný výrobek jsou autorská práva a proto není dovoleno je bez svolení autora upravovat, prodávat, kopírovat, překládat nebo z jeho částí vytvářet cokoliv nového určeného ke komerčním účelům – ve zkrácené a zjednodušené verzi. Máte zájem o vytvoření vlastního designu? Zkuste autora printable kontaktovat, určitě se s ním dohodnete.

Jak si takový printable vytisknout?

Nejsnažší varianta je odnést soubor do copy centra. Tam nemůžete nic pokazit. Co když si ale chcete vytisknout soubor na domácí tiskárně?

  1. Do e-mailové schránky ti přijde odkaz na stažení souboru (případně si jej můžeš stáhnout kdykoliv v administraci)
  2. Soubor si ulož do svého počítače.
  3. Otevři v prohlížeči pdf souborů (já používám adobe acrobat reader), nebo ve webovém prohlížeči a stiskni ikonu pro tisk. (Vyplnitelné PDF si můžeš nejprve vyplnit.)mintprint-fler-04
  4. V nově otevřeném okně vyber tiskárnu, stránky které chceš tisknout, velikost na skutečnou velikost a automatickou orientaci. Nezapomeň odškrtnout/zaškrtnout tisk v odstínech šedi a šetření toneru. Vše uvidíš v náhledu, kde můžeš i listovat.
  5. Pokud si nevíš, jestli je vše nastaveno správně, vytiskni jen jednu zkušební stranu v úsporném režimu.
  6. Nápadům se meze nekladou! Střihej, nalepuj, kresli, doplňuj. Vše je na tobě.

Nepodařilo se ti vytisknout printable správně?

Napiš mi na bara@mintprint.cz, zkusíme najít řešení.